Descriere
Izolare Fonică
- Izolează fonic de 2,5 ori mai bine decât cărămida obișnuită cu goluri. Vata bazaltică are proprietăți superioare de izolare fonică, iar prin înlocuirea aerului din blocurile ceramice cu vată bazaltică, zgomotul aerian este absorbit, asigurându-se astfel confortul acustic al clădirii, încă din faza de zidărie. Indicele de atenuare acustica Rw=44 dB
Timp de execuție redus
- Se elimină etapele necesare izolării fonice ulterioare precum aplicarea profilelor de gips-carton, a vatei minerale bazaltice, a plăcilor de gips-carton, benzilor și a pastei de îmbinare. Operațiile necesare finisării pereților zidiți pot fi realizate mecanizat, cu o productivitatea net superioară.
Rezistență la foc
- Protecție ridicată la incendii. Atât învelisul ceramic cât și izolația din vată bazaltică sunt produse incombustibile, ce nu contribuie la dezvoltarea sau întreținerea unui posibil incendiu. Rezistență la foc: Clasa A1
Izolație fonică protejată
- Izolația fonică este garantată pe toată durata de viață a clădirii. Prin integrarea izolației din vată bazaltică în învelișul ceramic, aceasta este protejată de riscurile deteriorării mecanice, sau în timp, asigurându-se astfel o durabilitate ridicată a izolației și eliminându-se necesitatea renovării, sau înlocuirii în timp a sistemului de izolație fonică.
Fără limite în amenajări
- Permite aplicarea corpurilor de mobilă suspendate, datorită rezistențelor mecanice superioare celorlalte soluții, cum ar fi placările cu gips-carton.
100% Natural
- Construiești ecologic și sustenabil. Fiind fabricate din argilă, nisip și rocă vulcanică, cărămizile EVOCERAMIC 12 VB sunt 100% naturale si pot fi reciclate.
Informatii aditionale
| Dimensiuni Evoceramic | 460 x 120 x 238 mm |
|---|---|
| Rezistență compresiune | 7.5 N/mm² |
| Rezistență transfer termic | 1.594 m²K/W |
| Indice izolare acustică | |
| Volum goluri | < 55% |
| Greutate medie/cărămidă | cca. 9.6 kg |
| Densitate aparentă | cca. 760 kg/m³ |
| Reacția la foc | Clasa A1 |
| Nr. cărămizi/m³ de zidărie | 72 buc |
| Nr. cărămizi/m² de zidărie | 9 buc |
| Consum de mortar/m³ | 52 litri/m³ |
| Consum de manoperă/m³ | 2.55 ore/m³ |
| Tip zidărie | neportantă |
| Destinație | interior |
| Nr. cărămizi/palet | 120 buc/palet |
| Nr. m³ de zidărie/palet | 1.66 m³/palet |









