Descriere
Porotherm Profi este primul sistem inovator de zidărie ceramică șlefuită introdus pe piață de către Wienerberger.
Porotherm 30 N+F Profi este un bloc ceramic cu fețe de pozare șlefuite și îmbinare verticală de tip nut și feder, fiind destinat execuției pereților nestructurali de compartimentare – din zidărie cu protecție împotrivă penetrării apei.
Porotherm 30 N+F Profi se va pune în operă în zidării cu rosturi subțiri utilizând mortarul Porotherm Profi sau spuma adezivă Porotherm Profi Dryfix extra – care permite execuția lucrărilor mult mai rapid și la temperaturi scăzute de până la -5 grade Celsius.
Informatii aditionale
| Dimensiuni Porotherm | 250 x 300 x 249 mm |
|---|---|
| Buc/palet | 80 |
| Greutate/bucată | 14 kg |
| Nr. cărămizi/m² de zidărie | 16 buc |
| Nr. cărămizi/m³ de zidărie | 54 buc |
| Rezistență compresiune | 11 N/mm² |
| Conductivitate termică | 0,160 W/mK |
| Densitate aparentă | 750 kg/m³ |
| Reacția la foc | Clasa A1 |











