Descriere
Nut și feder
- Ușurează munca și crește calitatea lucrărilor reducându-se efortul depus în alinierea corectă a cărămizilor pentru obținerea planeității dorite.
Timp de execuție redus
- Crește productivitatea la zidirea pereților datorită dimensiunilor mari ale cărămizii, fiind necesare doar 9 cărămizi pe m².
Consum redus de mortar
- Pierderile de mortar sunt reduse prin eliminarea aplicării mortarului în rosturile verticale și prin configurația geometrică specială a golurilor, ce diminuază fenomenul de alunecare a mortarului, din rosturile orizontale în interiorul cărămizii.
Informatii aditionale
| Dimensiuni Evoceramic | 460 x 120 x 238 mm |
|---|---|
| Rezistență compresiune | 7.5 N/mm² |
| Indice izolare acustică | |
| Volum goluri | < 55% |
| Greutate medie/cărămidă | cca. 9 kg |
| Densitate aparentă | cca. 750 kg/ m³ |
| Reacția la foc | Clasa A1 |
| Nr. cărămizi/m³ de zidărie | 72 buc |
| Nr. cărămizi/m² de zidărie | 9 buc |
| Consum de mortar/m³ | 52 litri/m³ |
| Consum de manoperă/m³ | 2.55 ore/m³ |
| Tip zidărie | neportantă |
| Destinație | interior |
| Nr. cărămizi/palet | 96 buc/palet |
| Nr. m³ de zidărie/palet | 1.32 m³/palet |









