Descriere
Unic si produs in Romania, Porotherm Profi este primul sistem inovator de zidarie ceramica slefuita introdus pe piata de catre Wienerberger. Porotherm 12 N+F Profi este un bloc ceramic cu fete de pozare slefuite si imbinare verticala de tip nut si feder, fiind destinat executiei peretilor nestructurali de compartimentare – din zidarie cu protectie impotriva penetrarii apei.
Porotherm 12 N+F Profi se va pune in opera in zidarii cu rosturi subtiri, utilizand mortarul Porotherm Profi sau spuma adeziva Porotherm Profi Dryfix extra – care permite executia lucrarilor mult mai rapid si la temperaturi scazute de pana la -5 grade Celsius.
Informatii aditionale
| Dimensiuni Porotherm | 500 x 120 x 249 mm |
|---|---|
| Buc/palet | 100 |
| Greutate/bucată | 12 kg |
| Nr. cărămizi/m² de zidărie | 8 buc |
| Nr. cărămizi/m³ de zidărie | 67 buc |
| Rezistență compresiune | 5 N/mm² |
| Conductivitate termică | 0,300 W/mK |
| Densitate aparentă | 800 kg/m³ |
| Reacția la foc | Clasa A1 |











